Rekrutacja początkuje proces poznawczy w którym nowy pracownik ma bezpośredni kontakt z firmą. Jeżeli dopracujemy proces rekrutacji odpowiednio starannie, potencjalny kandydat, nawet jeśli nie otrzyma wymarzonego stanowiska, będzie miał o firmie dobre zdanie, a tym samym być może w przyszłości ponownie zaaplikuje lub będzie rekomendował firmę znajomym. Chętniej też sięgnie po jej produkty lub skorzysta z usług.

Warto się zastanowić na tym, czy nie należy na początku procesu rekrutacji podać kandydatowi informację o wysokości przewidywanego wynagrodzenia. Dzięki temu kandydat od początku wie o jakim przedziale finansowym będziemy mówić i w zamian za te wynagrodzenie jakich kompetencji oczekujemy.

Proces selekcji obejmuje wiele etapów, na których wykorzystuje się właściwe każdemu z nich metody:

  1. Zapoznanie się z pisemnymi ofertami kandydatów.
  2. Wstępna selekcja aplikacji.
  3. Rozmowy telefoniczne z kandydatami.
  4. Rozmowy osobiste z kandydatami.
  5. Assessment center, czyli sprawdzenie praktycznych kompetencji kandydatów.
  6. Wybór najbardziej kompetentnego kandydata.

Jeżeli Ty lub Twoi pracownicy nie posiadają odpowiednich kompetencji, aby zatrudnić właściwego kandydata, powierz tą czynność fachowcom, którzy nie tylko dopasują kandydata do stworzonego wymarzonego profilu, ale również wybiorą kandydata, który będzie się dobrze czuł w kulturze organizacyjnej, która obowiązuje w Waszej firmie.